info@karti.com.mk

РОМАН

октомври

16

500-1000 мкд

20:30

Филхармонија

„РОМАН“

Подгответе се за спектакуларно музичко доживување со прославениот концерт-мајстор на Лондонската филхармонија Роман Симовиќ и камерниот оркестар „Профундис“, под диригентската палка на маестра Ѓурѓица Дашиќ!

Ова ексклузивно гостување на Роман Симовиќ во Скопје ќе се одржи во големата сала на Македонската филхармонија на 16-ти октомври со почеток во 20.30часот.

🌟 Роман Симовиќ - Виртуоз со неспоредлива извонредност! 🌟

Роман Симовиќ ќе настапи на нашата сцена, донесувајќи ниво на уметност и талент што е едноставно неспоредливо. Неговата виртуозност и божествениот звук на неговиот Страдивари ќе ве пренесе во царството на музичкиот сјај, каде што секоја нота одекнува со страст и прецизност.

Како солист, Роман Симовиќ настапува со некои од водечките оркестри во светот: Лондонскиот симфониски оркестар, оркестарот на театарот „Марински“, Оркестарот на „Театро Реџио“ во Торино, симфонискиот оркестар во Халифакс (Канада), оркестарот „Франц Лист“ во Унгарија, „Камерата Берн“ во Швајцарија, Камерата Салцбург (Австрија), како и оркестри во Турција, Полска, Холандија.  Со диригентите:  Валери Георгиев, Антонио Папано, Даниел Хардинг, Џанандреа Носеда, Кристијан Јерви, Јиржи Белохлавек, Пабло Херас Касадо, Николај Знаидер, Томас Сондергард…

Симовиќ настапувал на многу реномирани фестивали како што се: „Вербие“, „Бели Ноќи“ (Санкт Петербург), „Транс-сибирскиот фестивал“ на Вадим Репин, „Велигденскиот фестивал“, Охридско лето, Летниот фестивал во Дубровник, „Котор Арт“ во Црна Гора, БЕМУС и НОМУС во Србија, „Сион-Вале“ во Швајцарија, фестивалот во Берген, „Московски ноќи“, фестивалите во Италија и Шпанија на кои соработува со врвни музички ѕвезди на денешницата: Леонидас Кавакос, Јуџа Ванг, Готје Капусон, Миша Мајски, Шломо Минц, Франсоа Лелу, Итамар Голан, Симон Трпчески, Џанин Јенсен, Јулијан Рахлин, Вадим Репин, Евгениј Кисин, Антоан Таместит, Антонио Менезес, Николај Лугански и др.

Од 2010 година тој е концерт-мајстор на Лондонската филхармонија. Свири на виолина изработена од Антонио Страдивари во 1709 година која му е позајмена од филантропот и колекционер на инструменти Џонатан Моулдс.

🎼 Ве очекува блескава програма 🎶

На програмата ќе бидат најголемите три британски композитори Вилијам Волтон, Вилијам Лојд Вебер и Ралф Вон Вилијамс, како и спектакуларните 4 годишни времиња од Астор Пијацола. Оваа внимателно креирана програма ветува музичка одисеја низ времето и емоциите, проткаена со финеси и грациозност само какви што може да отсвират Роман Симовиќ и „Профундис“:

Вилијам Волтон: Соната за гудачи IV став

Вилијам Лојд Вебер: Серенада за гудачки оркестар

Ралф Вон Вилијамс: Фантазија на тема од Томас Талис

Астор Пијацола: Четири годишни времиња за соло виолина и гудачки оркестар