+389 (0)2 3080 111 info@karti.com.mkJAGA JAZZIST, CINEDAYS 2017

ноември

16

300 мкд

22:30

МКЦКонцерт на Jaga Jazzist, Cinedays 2017

 

Jaga Jazzist (познати и како Jaga) е експериментален џез-бенд од Норвешка којшто станува познат кога Би-би-си го прогласуваат A Livingroom Hush (Smalltown Supersound/NinjaTune) за најдобар џез албум за 2002 година. Стануваат еден вид музички феномен во Норвешка за 20 години откако постојат. Оваа деветчлена постава се сметаат за едни од највозбудливите и најиновативните на таа сцена. Меѓудругото, сите од нив се дел и од други музички проекти и сите на некаков начин имаат придонесено за најзначајните изданија и проекти во областа на оваа музика во овој де од светот. Но дали свират џез, рок, хип-хоп, полка, електро, класична или хорска музика? Одговорот е сето ова и ништо од ова - едноставно, тие се фасцинантен музички закон сами по себе. Нивната музика полна забава и енергија е надополнета со нивниот жив настап. Неверојатно е што еден толку етаблиран и искусен бенд, од почетокот во 1994, до денес може да остане толку присутен и све.,

“Џез, техно и прогресив рок, зачинето со мигиви на филигранска прецизност, но доволно интензивно да ја размрда седнатата публика“